مداوای کورک های عفونی با ماماتک

چیبان چیست ؟ چیبان همان کورک های بسیار درشت است که گاهی در بدن انسان ظاهر می شود .

درمان عفونت و کورک*


کورک را چیبان * می گفتند و این غیر از جوش های ریز و سطحی بدن و صورت بود زیرا چیبان ها معمولا جوش های بزرگ و عمیقی بودند که در اعماق و لایه های زیرین پوست ریشه داشتند .

 آنزمانها که در کمیجان برخی بیماریها را بصورت سنتی مداوا میکردند ، کورک های بزرگ و عفونی را با مرحمی بنام ماماتک درمان می کردند  .

همانگونه که قبلا اشاره شد در سالیان گذشته در روستاهای کمیجان افرادی همچون مرحوم حاج علی حسین سهرابی و فرزندانش و مرحوم حدیقه جراح و قیه خاتون  و بسیاری افراد دیگر بودند که بر اساس تجربه بعضی از بیماریها را درمان می نمودند .

عفونت گوش نوزاد یا کودک را با دود دادن به گوش نوزاد برطرف میکردند. این روش با هدایت دود سیگار به گوش کودک انجام می شد . کودک و یا نوزاد را به پهلو می خواباندند و ته سیگار را ( سمت فیلتر سیگار در درون گوش نوزاد و سمت روشن سیگار در دهان فرد درمان کننده قرار میگرفت ) در گوش کودک میگذاشتند و سیگار را از سمت شعله بدهان خود میبردند و با دمیدن در آن دود را به گوش کودک هدایت میکردند . در این عمل خاصیت تخدیرکنندگی دود سیگار وگرما باعت تسکین موقتی درد می گشت که این عمل در چندین مورد در چند روز تکرار می شد .

برای رفع عفونت های کورک و چیبان با تهیه مرهمی که از مخلوط کردن آرد ، خاکه قند و آب دهان و ... که در کف دست مخلوط میکردند و با لبه چاقو آنرا ورز می دادند خمیری بدست می آمد که به آن در زبان ترکی منطقه ماماتک گفته می شد . با ورز دادن مخلوط مورد نظر آنرا بصورن چونه کوچکی در می آوردند . معمولا ماماتک را در آخر شب و هنگام خواب بر روی کورک می چسباندند و آنرا با پارچه ای می بستند تا از روی کورک کنار نرود. ماماتک باید کاملا روی کورک قرار می گرفت . خاصیت این مخلوط در این بود که بدلیل آب دوست بودن سعی در جذب آب از بدن نموده و بمرورعفونت کورک را به خود جذب می نمود و آنرا از غفونت خالی می نمود . ماماتک را هنگام صبح از روی کورک بر می داشتند و تدریجا سرخی حاشیه زخم از بین رفته و ورم و باد روی کورک می خوابید و درمان می شد .

  • کورک را به زبان ترکی کمیجان چیبان می گفتند .
/ 0 نظر / 65 بازدید