ماشين بازی

ماشين ساختن با گل<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سهل الوصول ترين و ارزان ترين مادة اوليه اي كه مي شد بعنوان مصالح مورد نياز ساخت اسباب بازي مورد استفاده قرار گيرد ، گل رس بود و ما از بچگي درست كردن و ساختن وسايلي را با گل رس ياد گرفته بوديم . با گل رس يك مكعب مستطيل شبيه اتاق ماشين سواري يا كاميون درست ميكرديم و آنرا در مقابل آفتاب خشك ميكرديم . سپس با استفاده از گل رس تعدادي چرخ گرد براي ماشين مي ساختيم و آنها را هم براي خشك شدن در مقابل آفتاب قرار ميداديم و پس از آماده شدن ، آنها را با استفاده از تعدادي چوب بعنوان محور به ماشين خودمان وصل ميكرديم . بعضي از بچه ها ماشين و چرخهاي خود را پس از ساختن در كوره قرار ميدادند تا پخته و خوشرنگ مي شد .

 ماشين بلبرينگي

براي حمل برخي اشياء بعضي از بچه ها با استفاده از چوب و نوعي قرقره هاي چوبي ماشينهايي درست ميكردند و شكل ساخت آن به اين ترتيب بود كه دو تا چوب يك متري به كلفتي بازوي بچه را مثل عدد 8 به هم وصل ميكردند و سپس قرقره يا چرخي را به محل اتصال دو قطعه چوب در محل رأس 8 وصل ميكردند .

 براي استفاده نيز تعدادي تخته و چوب مثل پله هاي نردبان و بموازات قاعدة مثلث برروي چوبهاي آن مي كوبيدند و در دشت و صحرا از آن براي سوار كردن دوستان وحمل علوفه و غيره استفاده ميكردند .

بعضي از بچه ها كه به بلبرينگ هاي بزرگ دسترسي داشتند از آن بجاي چرخ استفاده ميكردند و اتفاقاً در اولين روز مصرف هم مقداري ماسه و خاك درون ساچمه هاي بلبرينگ مي رفت و آنرا از چرخش باز ميداشت و بي مصرف مي شد .

سيزلر ساغ اولون

/ 1 نظر / 27 بازدید
مریم

همشهری لر گولاخ آسین مهرعليزاده نين وبلاگی گلدی. تزولون باخين نه خبردی.